Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

Uczelnia w mediach

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

AKADEMICKI INKUBATOR PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W UPJPII

Od 1 października 2014 roku w naszej Uczelni działa Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości
(przy współpracy z Fundacją Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości).

Jest to miejsce, gdzie oferowane jest wsparcie w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Do korzystania z naszych usług zapraszamy wszystkich studentów UPJPII, którzy mają pomysł na swój biznes. Oferujemy wsparcie w zakresie prawnym, szkoleniowym, księgowym. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości działa przy Biurze Karier UPJPII.

Po bliższe informacje zapraszamy do pokoju 222D, w budynku przy ul. Franciszkańskiej 1.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przedsiębiorczość szansą dla studentów

Od października 2014 działa przy uczelni Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości. Dzięki otwartym warsztatom i indywidualnym spotkaniom studenci otrzymują narzędzie wspierające inicjatywy biznesowe.

Działania Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości adresowane są przede wszystkim dla osób, które chcą otworzyć swoją własną firmę i potrzebują pomocy w wejściu na rynek. Dzięki narzędziom oferowanym w AIP – m.in. pomoc prawna, obsługa księgowa, networking, konsultacje eksperckie, konkursy grantowe – zainteresowani od początku szybko uczą się obecności na rynku i funkcjonowania firmy. Edukowanie przyszłych przedsiębiorców i wdrażanie ich w biznesowe tajniki to rzeczy, na których koncentrowała się działalność Inkubatora w pierwszych miesiącach na UPJPII.

Po pierwsze: pomysł

W czasie  warsztatów w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na naszej uczelni, studenci otrzymywali odpowiedzi na pytania i wątpliwości towarzyszące przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Uczestnicy mogli poznać, jak działa program AIP 2.0, jakie korzyści z niego wypływają i co należy zrobić, by przystąpić do prowadzenia własnej działalności w programie.

„To nie jest nic trudnego. Nie mamy żadnych kruczków ani ukrytych zasad. Wystarczy przyjść, zarejestrować swoją działalność i od następnego dnia zacząć ją prowadzić. Chcemy Wam w tym pomagać.” – mówił Sebastian Kolisz, dyrektor AIP w Krakowie.

W czasie jednego ze spotkań, na pytanie prowadzącego „kto chce założyć swoją firmę?”, trzydzieści osób podniosło rękę. Między innymi dla nich stworzona została taka inicjatywa. „Najlepsze w tych spotkaniach jest to, że są robione przez młodych, dla młodych.” – mówi uczestniczka warsztatów, Justyna, absolwentka UPJPII. „Konkretne przykłady i konkretne narzędzia jak zacząć swój własny biznes to rzeczy, których oczekiwałam i dostałam na tych spotkaniach. Z radością zaczynam pisać swój biznesplan.”

Uczelnia przedsiębiorcza

Działanie AIP jest odpowiedzią nie tylko na potrzeby młodych ludzi, ale także przemyślaną wizją władz Uniwersytetu. Powołana została specjalna Rada Programowa AIP przy UPJPII, która dba o poprawny rozwój jednostki i udziela wsparcia inicjatywom w ramach Inkubatora.

„Myśl o tym i zalążki wirtualnego inkubatora przedsiębiorczości na Uniwersytecie pojawiały się od kilku lat i wybór tej instytucji (AIP  – przyp. red.) był naturalny, bo nie ma obecnie lepszej alternatywy. Dla przykładu wiele osób widzi przyszłość dziennikarstwa w tzw. entrepreneurial journalism, które wymaga od dziennikarza już nie tylko umiejętności warsztatowych, ale także zawodowych i znajomości rynku pracy.” – mówi dr Krzysztof Gurba, wicedyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII, członek uczelnianej Rady Programowej AIP.

Droga do kariery

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości jest częścią Biura Karier UPJPII. Jak przyznaje koordynatorka tej jednostki – mgr Monika Piega – od kilku lat spotyka się z pomysłami studentów na własny rozwój biznesowy. Dzisiaj, oprócz konsultacji, w których mogli uczestniczyć, pojawiają się konkretne możliwości działania i wspierania własnego biznesu – „Doświadczenie Biura Karier pokazuje, że z semestru na semestr coraz większa liczba naszych studentów i absolwentów zaczyna poważnie myśleć o swojej ścieżce kariery, rozwoju, zarobkowaniu. Pomysłów jest bardzo dużo. Natomiast uruchomiony przez nas AIP daje możliwość szybkiej, łatwej i przyjemnej realizacji tych pomysłów.”

Ogólnopolska sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości działa od 2004 roku. W 2009 roku Inkubatory AIP zostały wpisane na listę projektów kluczowych dla polskiej gospodarki. W kolejnych latach, dzięki pozyskaniu środków unijnych, biura Inkubatorów zostały zmodernizowane i w pełni wyposażone w nowoczesny sprzęt, a AIP stały się największą siecią inkubatorów na świecie. Od 2004 dzięki AIP powstało na rynku już ponad 7000 firm.

Dawid Kaczmarczyk

--------------------------------------------------------------